Powiatowy Urząd Pracy w Kamieniu Pomorskim prowadzi poradnictwo zawodowe dla osób:
- bezrobotnych,
- poszukujących pracy,
- pracodawców.
Celem poradnictwa zawodowego realizowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy jest udzielanie osobom bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w osiągnięciu możliwie najlepszego poziomu dostosowania zawodowego w stosunku do potrzeb rynku pracy. Usługi poradnictwa zawodowego świadczą doradcy zawodowi, którzy wspierają swoich klientów w podejmowaniu decyzji zawodowych. Rolą doradcy zawodowego jest pomoc klientowi w lepszym radzeniu sobie w poszukiwaniu i zdobyciu odpowiedniego zatrudnienia. W trakcie procesu doradczego, poprzez analizę możliwości, kompetencji, zainteresowań, cech osobowości i oczekiwań, identyfikowane są potrzeby klienta w odniesieniu do rynku pracy oraz ustalane kroki w kierunku rozwiązania problemu zawodowego. Należy jednak wspomnieć, iż w całym tym procesie doradca zawodowy nie jest osobą dającą gotowe rozwiązania, to osoba bezrobotna /poszukująca pracy podejmuje decyzje odnośnie swojej aktywności zawodowej. Zadaniem doradcy jest jej wspieranie. Doradcy zawodowi pomagają bezrobotnym i innym osobom poszukującym pracy realniej ocenić szansę uzyskania pracy, wybrać właściwy kierunek rozwoju zawodowego, wzmocnić ich pozycję na rynku pracy oraz wspierają w wysiłkach skierowanych na zdobycie odpowiedniego zatrudnienia również poprzez tzw. „samozatrudnienie".
Poradnictwo zawodowe realizowane jest zgodnie z następującymi zasadami:
- dostępności usług poradnictwa zawodowego dla bezrobotnych i poszukujących pracy oraz dla pracodawców;
- dobrowolności;
- równości bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową;
- swobody wyboru zawodu i miejsca zatrudnienia;
- bezpłatności;
- poufności i ochrony danych korzystających z usług poradnictwa zawodowego.
Poradnictwo zawodowe realizowane jest w formie:
Porady indywidualnej – to proces, podczas którego doradca zawodowy w sposób świadomy i celowy, wykorzystując procedury i techniki rozmowy doradczej, motywuje klienta do swobodnego wypowiadania się oraz aktywnego współdziałania w rozwiązywaniu jego problemów.
Porady grupowej – to proces pracy z ludźmi, którzy jako członkowie grupy, w atmosferze akceptacji i otwartości, mają możliwość zdefiniowania własnego problemu zawodowego, dokonania adekwatnej oceny siebie oraz rozwijania umiejętności podejmowania decyzji dotyczących planowania własnej kariery zawodowej.
Informacji zawodowej indywidualnej, która obejmuje dane gromadzone przez doradców zawodowych dotyczące zagadnień rynku pracy, zawodów i możliwości kształcenia.
Informacji zawodowej grupowej, która realizowana jest poprzez grupowe spotkania informacyjne z doradcą zawodowym dotyczące:
- standardów kwalifikacji zawodowych poszczególnych zawodów i specjalności,
- metod poszukiwania pracy,
- potencjalnych źródeł zatrudnienia,
- informacji o usługach urzędu pracy.
Doradca zawodowy może skierować osobę bezrobotną na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu albo kierunku szkolenia.
Z usługi poradnictwa mogą korzystać również pracodawcy zainteresowani pomocą w doborze kandydatów do pracy lub uzyskaniem porady z zakresu wsparcia rozwoju zawodowego swoich pracowników.
Doradcy zawodowi Powiatowego Urzędu Pracy dysponują wieloma narzędziami diagnostycznymi, między innymi testem KZZ, udostępnionym publicznym służbom zatrudnienia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych wspomaga pracę doradcy, jest to test badający zainteresowania zawodowe jako obszar pewnych możliwości, potencjału (elementy wiedzy i umiejętności), a także silnych ustosunkowań emocjonalnych oraz wewnętrznych motywacji przejawiających te zainteresowania. Wyniki tego testu mogą pomóc w podejmowaniu adekwatnych i optymalnych decyzji zawodowych i edukacyjnych.
Przeprowadzenie testu może odbywać się w formie elektronicznej lub konwencjonalnej (papierowej). Składa się z 11 skal zainteresowań zawodowych (artystyczna, badawcza, handlowa, konwencjonalna, komunikacyjna, opiekuńcza, perswazyjna, mechaniczna, przedsiębiorcza, realistyczna i społeczna) oraz z 2 skal kontrolnych (skala aprobaty społecznej i skala reagowania na niepewność). Osoba badana otrzymuje informację o swoich zainteresowaniach i predyspozycjach zawodowych w formie raportu, zawierającego opis wyników uzyskanych w poszczególnych skalach. Profil, jako forma wyniku testu, umożliwia doradcy, przekazanie osobie badanej większej ilości informacji o niej, wskazówek dotyczących kariery zawodowej, czy wręcz ostrzeżeń przed nietrafnymi decyzjami. Z Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych mogą skorzystać osoby zarejestrowane jako bezrobotne i poszukujące pracy.
Skontaktuj się z doradcą zawodowym w Urzędzie Pracy gdy oczekujesz pomocy w:
- podjęciu decyzji o wyborze lub zmianie zawodu,
- określeniu zainteresowań i predyspozycji zawodowych,
- przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej,
- doborze kandydatów do pracy.
Gdy poszukujesz informacji na temat:
- zadań i czynności wykonywanych w danym zawodzie,
- instytucji kształcących w danym zawodzie,
- możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
- szans zatrudnienia w poszczególnych zawodach na lokalnym rynku pracy.
Gdy chcesz dowiedzieć się:
- jak skutecznie szukać pracy,
- jak sporządzać dokumenty niezbędne przy poszukiwaniu pracy (życiorys zawodowy, list motywacyjny),
- sposobach i metodach rekrutacji oraz prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych,
- warunkach świadczenia pracy,
- warunkach podejmowania działalności gospodarczej.
Zapraszamy do korzystania z poradnictwa zawodowego
PUP Kamień Pomorski pokój 1
Umów się na spotkanie z doradcą zawodowym - nr tel. 91 3820285 wew.25