Pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może otrzymać, na wniosek, ze środków PFRON zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia
Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy może otrzymać pracodawca, który:
Złoży stosowny wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
Zobowiąże się do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej przez okres co najmniej 36miesięcy.
Nie zalega z opłacaniem należności na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, innych danin publicznych oraz nie posiada nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.
Nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej.
Przy rozpatrywaniu wniosku brane są pod uwagę:
Potrzeby lokalnego rynku pracy liczba osób niepełnosprawnych o określonych kwalifikacjach, zarejestrowanych w urzędzie.
Koszty wyposażenia stanowiska pracy.
Wkład pracodawcy w wyposażenie tworzonego stanowiska pracy.
Wysokość posiadanych środków przeznaczonych na ten cel w danym roku.
Zwrot kosztów następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą.
Zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przez pracodawcę przed dniem podpisania umowy.
Koszty wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej muszą byś jednoznaczne i bezpośrednio związane z tym stanowiskiem.
Zakup wyposażenia objętego refundacją dokumentuje się fakturą, rachunkiem lub dowodem zapłaty.
Refundacja obejmuję kwotę niepodlegającą odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Warunkiem zwrotu kosztów jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na wyposażonym stanowisku pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021, poz. 573 z późn.zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz.U. z 2015r. poz.93 z późn.zm.)